Providing you the best range of adjustable wheeled metal stand/trolley, washing machine trolley, gray washing machine stand, smart round washing machine stand, hexa washing machine stand and flexible washing machine stand with effective & timely delivery.










₹ 400 / PieceGet Latest Price
| Stand Type | Adjustable Stand |
| Use for | Washing Machine, Refrigerator, etc |
| Load Capacity | 150 kg |
| Usage/Application | Adjustable Wheeled Metal Stand |
| Material | Metal |
| Adjustable Size | 16–26 inch |
| Wheel Type | With Wheels |
| Height | 4 inch |
| Color | Black |
| Suitable Appliance | Refrigerator, Washing Machine |









₹ 400 / PieceGet Latest Price
| Trolley Type | Adjustable Trolley |
| Load Capacity | 150 kg |
| Material | Mild Steel |
| Shape | square |
| No of Wheels | 4 Wheels |
| Adjustable Size | 18–28 inch |
| Wheel Type | With Wheels |
| Suitable Appliance | Washing Machine, Dishwasher, Refrigerator |
| Color | black-white |
| Coating | Powder Coated |
The Multi-functional Movable Adjustable Base is a high performance product. So you can easily move home appliances for cleanup or relocation without effort & noise. Free to swivel in any direction due to 360-degree rotatable design, upgraded dual-wheel casters make moving more stable. The product has been tested on all brand machines and appliances before being sold on You can put your dryer, washing machine and refrigerator on this Multi-functional base easily and safely. It not only helps to move your appliance , but It also protects your appliance from rust from bottom. The main body of this trolley is made out of Mild Steel and It has a maximum weight limit of 160 Kg and is easy to assemble. This is a size Adjustable product to accommodate most sizes of appliances. The product also comes with 4 rubber buffers on sides which when lowered, helps absorb the vibration.













₹ 30 / SetGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Set |
| Stand Type | Fixed Stand |
| Load Capacity | 150 kg |
| Material | Plastic |
| Shape | Round |
| Adjustable Size | 16–26 inch |
| Wheel Type | Without Wheels |
| Height | 3 inch |
| Color | gray |
| Brand | zooy |
| Suitable Appliance | Dishwasher, Washing Machine, Dryer, Refrigerator |













₹ 50 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Stand Type | Fixed Stand |
| Load Capacity | 150 kg |
| Material | Plastic |
| Shape | Round |
| Adjustable Size | 16–26 inch |
| Wheel Type | Without Wheels |
| Height | 3 inch |
| Color | gray |
| Brand | zooy |
| Suitable Appliance | Dryer, Dishwasher, Washing Machine, Refrigerator |













₹ 30 / SetGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Set |
| Stand Type | Fixed Stand |
| Load Capacity | 150 kg |
| Material | Plastic |
| Adjustable Size | 18–28 inch |
| Wheel Type | Without Wheels |
| Height | 4 inch |
| Color | gray |
| Brand | zooy |
| Suitable Appliance | Dishwasher, Refrigerator, Washing Machine, Dryer |
| Country of Origin | Made in India |













₹ 30 / SetGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Set |
| Stand Type | Fixed Stand |
| Load Capacity | 120 kg |
| Material | Plastic |
| Shape | Round |
| Adjustable Size | 16–26 inch |
| Wheel Type | Without Wheels |
| Height | 2 INCH |
| Color | Black |
| Suitable Appliance | Washing Machine, Dishwasher, Dryer, Refrigerator |
| Country of Origin | Made in India |













₹ 30 / SetGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Set |
| Stand Type | Fixed Stand |
| Size | 100x100 mm (4x4 in) |
| Load Capacity | 120 kg |
| Thickness | 25 mm (1 in) |
| Material | Plastic |
| Shape | Round |
| Adjustable Size | 16–26 inch |
| Maximum Load Capacity | 50KG |
| Wheel Type | Without Wheels |
| Pad Design | Plain / Solid |













₹ 55 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Stand Type | Fixed Stand |
| Load Capacity | 150 kg |
| Material | Plastic |
| Shape | Round |
| Adjustable Size | 18–28 inch |
| Wheel Type | Without Wheels |
| Height | 3 inch |
| Color | gray |
| Suitable Appliance | Refrigerator, Dryer, Dishwasher, Washing Machine |
| Country of Origin | Made in India |





₹ 30 / SetGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Set |
| Stand Type | Fixed Stand |
| Size | 78X78 |
| Load Capacity | 120 kg |
| Thickness | 10 mm |
| Material | TPU |
| Adjustable Size | 16–26 inch |
| Maximum Load Capacity | 4 kg/cm² |
| Wheel Type | Without Wheels |
| Pad Design | Ribbed |
| Height | 4 inch |













₹ 55 / SetGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Set |
| Stand Type | Fixed Stand |
| Load Capacity | 120 kg |
| Material | Plastic |
| Shape | Square |
| Adjustable Size | 16–26 inch |
| Wheel Type | Without Wheels |
| Height | 3 inch |
| Color | gray |
| Brand | zooy |
| Suitable Appliance | Dishwasher, Refrigerator, Washing Machine, Dryer |













₹ 30 / SetGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Set |
| Stand Type | Fixed Stand |
| Load Capacity | 120 kg |
| Material | Plastic |
| Shape | Round |
| Adjustable Size | 16–26 inch |
| Wheel Type | Without Wheels |
| Height | 3 inch |
| Color | Black |
| Suitable Appliance | Washing Machine, Dishwasher, Refrigerator, Dryer |
| Country of Origin | Made in India |













₹ 38 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 48 Piece |
| Stand Type | Fixed Stand |
| Load Capacity | 150 kg |
| Stand Material | Plastic |
| Material | Plastic |
| Suitable Fridge Type | Double Door |
| Adjustable Size | 16–26 inch |
| With Wheels | Without Wheels |
| Wheel Type | Without Wheels |
| Brand | zooy |
| Height | 4 inch |













₹ 30 / SetGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Set |
| Stand Type | Fixed Stand |
| Load Capacity | 120 kg |
| Material | RUBBER |
| Shape | Round |
| Adjustable Size | 16–26 inch |
| Wheel Type | Without Wheels |
| Height | 3 inch |
| Color | Black |
| Compatible With | Washing machine legs, Refridgerator legs, Table legs |
| Suitable Appliance | Dryer, Dishwasher, Washing Machine, Refrigerator |





₹ 55 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Stand Type | Fixed Stand |
| Load Capacity | 120 kg |
| Material | Plastic |
| Shape | Square |
| Adjustable Size | 16–26 inch |
| Wheel Type | Without Wheels |
| Height | 3 inch |
| Color | gray |
| Brand | zooy |
| Suitable Appliance | Refrigerator, Dishwasher, Dryer, Washing Machine |









₹ 400 / PieceGet Latest Price
| Trolley Type | Adjustable Trolley |
| Use For | washing machine trolley |
| Suitable For Screen Size | 40 inch |
| Load Capacity | 150 kg |
| Material | metal |
| Adjustable Size | 16–26 inch |
| Wheel Type | With Wheels |
| Weight | 5 kg |
| Suitable Appliance | Washing Machine, Refrigerator |
| Wheel Diameter | 4 inch |












₹ 30 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Accessory Type | Stand |
| Stand Type | Fixed Stand |
| Compatible Brand | ZOOY |
| Load Capacity | 120 kg |
| Washing Machine Type | Top Load |
| Shape | Round |
| Color | Black |
| Adjustable Size | 16–26 inch |
| Usage Application | Vibration Control |
| Wheel Type | Without Wheels |







₹ 400 / PieceGet Latest Price
| Use for | refrigerator |
| Weight Tolerance Capacity(kg) | 150 kg |
| Trolley Type | Adjustable Trolley |
| Usage/Application | Home use |
| Load Capacity | 160Kg |
| Material | Plastic |
| Adjustable Size | 16–26 inch |
| Wheel Type | With Wheels |
| Suitable Appliance | Refrigerator, Washing Machine |
| Color | black |






₹ 400 / PieceGet Latest Price
| Trolley Type | Adjustable Trolley |
| Use for | Washing machine refridgerator |
| Weight Tolerance Capacity(kg) | 150 kg |
| Usage/Application | Home use |
| Wheel Diameter | 360' |
| Load Capacity | 160kg |
| Material | Plastic |
| Adjustable Size | 16–26 inch |
| Wheel Type | With Wheels |
| Suitable Appliance | Washing Machine, Refrigerator |
Jay Lunagariya (Sales Head)
Vrtaj Metaplast Private Limited
Plot No.1, Vrtaj Group, SR. No. 14 P2/P, Kasturbadham, Gadhka, Rajkot - 360020, Gujarat, India
















