Our product range includes a wide range of rectangular fish container, 800ml plastic container, refrigerator organizer - food storage container, 4 section container, square fridge container (1 piece), pack of (2,3,4,6) and lick lock container (800ml).














₹ 25 / PieceGet Latest Price
| Box Capacity | 1500 ml |
| Box Shape | Rectangular |
| Box Material | Plastic |
| Material | Plastic |
| Airtight Seal | Non Airtight |
| Usage | Vegetable Storage, Fruit Storage |
| Set Content | 2 Pcs |
| Color | Transparent |
| Usage/Application | Fridge |
| Storage Capacity | 1500ml |













₹ 130 / SetGet Latest Price
| Set Size | Set of 3 |
| Pack Size | Set of 3 |
| Locking Type | lick lock |
| Lid Type | Clip Lock |
| Usage | Lunch, Multi Purpose, Snacks, Refrigerator |
| Container Type | Jar / Canister |
| Shape | Square |
| Brand | ZooY |
| Capacity | 8 ml |
| Number of Compartments | 1 |













₹ 110 / PieceGet Latest Price
| Set Size | Single Piece |
| Material | Plastic |
| Airtight | No |
| Total Capacity | 5000 ml |
| Usage | Refrigerator, Multi Purpose, Snacks |
| Shape | Square |
| Usage/Application | Easily store kitchen staples and pantry supplies like chips, cookies or a large soup, rice, flour, s |
| Country of Origin | Made in India |
| Microwave Safe | No |
| Freezer Safe | Yes |













₹ 75 / PieceGet Latest Price
| Capacity | 2500 ml |
| Material | Plastic |
| Set Contain | Single Piece |
| Color | Transparent |
| Shape | Rectangular |
| Usage | Freezer Safe, Refrigerator Safe, Dry Storage |
| Pattern | Plain |
| Airtight Type | Lock And Seal |
| Microwave Safe | No |
| Number Of Compartment | 4 |












₹ 38 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Box Capacity | 2500 ml |
| Box Shape | Square |
| Box Material | Plastic |
| Pattern | Plain |
| Set Content | Set Of 3 |
| Airtight Seal | Non Airtight |
| Usage | Vegetable Storage |
| Property | Transparent, Moisture Proof |
| Freezer Safe | Yes |
| Microwave Safe | No |













₹ 130 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 60 Piece |
| Capacity | 750 ml |
| Set Contain | Set of 3 |
| Material | Polypropylene |
| Shape | Square |
| Usage | Refrigerator Safe, Freezer Safe, Food Storage, Lunch Box |
| Color | Transparent |
| Dimensions | 800 ml |
| Usage/Application | Dry Food Storage, Snack Organizer, Meal Prep, Baking Supplies and Much more. |
| sku | Z462 |
| Airtight Type | Lock And Seal |













₹ 100 / PieceGet Latest Price
| Rack Type | free standing |
| Primary Material | Plastic |
| Mount Type | Free Standing Unit |
| No. Of Tiers | 1 Tier |
| Material | Plastic |
| Kitchen Rack Design | Rectangular |
| Length | 350 mm |
| Finish type | Glossy |
| Breadth | 200 mm |
| With Drip Tray | Yes |













₹ 60 / PieceGet Latest Price
| Capacity | 30 Eggs |
| Usage/Application | Egg Packaging |
| Material | Paper |
| Color | Transparent |
| Size | 140X190X90 mm |
| Shape | Square |
| Is it Disposable | Yes |
| Country of Origin | Made in India |





₹ 80 / PieceGet Latest Price
| Cavity Capacity | 24 eggs |
| Material | Plastic |
| Egg Type | Chicken Egg |
| Tray Type | Clamshell Tray |
| Egg Size | Medium |
| Color | Transparent |
| Usage/Application | Egg Packaging |
| No. Of Compartments | One |
| Design | Plain |
| Features | Food Grade |













₹ 25 / PieceGet Latest Price
| Box Capacity | 1500 ml |
| Box Shape | Rectangular |
| Box Material | Plastic |
| Set Content | Set Of 6 |
| Airtight Seal | Non Airtight |
| Usage | Vegetable Storage |
| Style of Corrugated box | Die Cut |
| Application | Food Packaging |
| Freezer Safe | Yes |
| Microwave Safe | No |













₹ 75 / PieceGet Latest Price
| Capacity | 2500 ml |
| Shape | Round |
| Material | Plastic |
| Lid Type | Airtight Lock |
| Color | Black |
| Number of Compartments | 1 (No Compartment) |
| Pattern | Plain |
| Microwave Safe | No |
| Container Grade | Food Grade |
| Number Of Compartment | 4 |













₹ 38 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Capacity | 2500ML |
| Set Size | 3 Pcs |
| Pack Size | Set of 3 |
| Shape | Square |
| Lid Type | Press Fit |
| Material | PP (Polypropylene) |
| Container Type | Fridge Container |
| Color | Transparent |
| Number of Compartments | 1 |
| Microwave Safe | No |




₹ 130 / SetGet Latest Price
| Capacity | 800 ml |
| Set Contain | Set of 3 |
| Material | Plastic |
| Shape | Square |
| Usage | Freezer Safe, Food Storage |
| Color | Transparent |
| Usage/Application | storage container |
| Airtight Type | Lock And Seal |
| Microwave Safe | No |
| Freezer Safe | Yes |





₹ 100 / PieceGet Latest Price
| Rack Type | free standing |
| Primary Material | Plastic |
| Mount Type | Free Standing Unit |
| No. Of Tiers | 1 Tier |
| Material | Plastic |
| Kitchen Rack Design | Rectangular |
| No. Of Shelves | 2 Shelves |
| Length | 350 mm |
| Shelves | 2 |
| Breadth | 200 mm |













₹ 38 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 48 Piece |
| Stand Type | Fixed Stand |
| Material | Plastic |
| Load Capacity | 120 kg |
| Stand Material | Plastic |
| Suitable Fridge Type | Single Door, Double Door |
| Adjustable Size | 16–26 inch |
| With Wheels | Without Wheels |
| Wheel Type | Without Wheels |
| Shape | Square |
| Set Of Container | Set of 4 |













₹ 25 / PieceGet Latest Price
| Capacity | 1500 ml (1.5 Ltr) |
| Set Of | 6 Pcs |
| Shape | Rectangle |
| Material | Plastic |
| Lid Type | Regular Lid |
| Usage / Application | Fridge Storage |
| Color | White |
| Number of Compartments | 1 (No Compartment) |
| Microwave Safe | No |
| Pattern | Plain |









₹ 38 / PieceGet Latest Price
| Capacity | 2500 ml |
| Shape | Square |
| Material | Plastic |
| Lid Type | Regular Lid |
| Color | White |
| Pattern | Plain |
| Microwave Safe | No |
| Container Grade | Food Grade |
| Handle | Without Handle |
| Country of Origin | Made in India |












₹ 21 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 300 Piece |
| Capacity | 500 ml |
| Material | Plastic |
| Shape | Square |
| Plastic Type | PET (Polyethylene terephthalate) |
| Lid Type | Lock & Seal |
| With Lid | Yes |
| Number of Compartments | 1 |
| Food Grade | Yes |
| Color | Transparent |
| Set Of Container | Set of 6 |













₹ 23 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 480 Piece |
| Box Capacity | 1200 ml |
| Box Shape | Rectangular |
| Box Material | Plastic |
| Material | Plastic |
| Type | Non Disposable |
| Set Content | Set Of 6 |
| Airtight Seal | Non Airtight |
| Usage | Vegetable Storage |
| Capacity | 1.2 litre |
| Usage/Application | Storing Fruits and Vegetables |












Get Latest Price
| Minimum Order Quantity | 36 |
| Material | Plastic |
| Capacity | Up To 5 L |
| Usage | Kitchen Storage, Home Storage, Office Storage, Bathroom Storage |
| Shape | rectangul |
| With Lid | Yes |
| With Handle | No Handle |
| Color | Brown |
| Stackable | No |
| Foldable | No |
| Pattern | Plain |















₹ 50 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Capacity Slices | 2000 ML |
| Capacity | 2000 mL |
| Container Shape | Rectangular |
| Opening Type | Removable Lid |
| Material | Plastic |
| Material Type | PP |
| Usage | Bread Storage, Retail Display, Bakery Display, Hotel Buffet, Home Kitchen, Pastry Storage |
| Ventilation Type | Moisture Control Vent |
| Shape | Rectangle |
| Set Of Container | Set of 3 |
Name : Bread box Plastic jars & Container for kitchen Multi Storage container with Lid, Pack of 3 Set , 2000ml
Material : Plastic
Type : Others
Features : Airtight
Product Breadth : 12 Cm
Product Height : 12 Cm
Product Length : 22 Cm
Net Quantity (N) : Pack Of 3
Made in India, BPA Free Material Plastic Brede Box BPA Free, non-toxic and completely Food Grade. these are also produced in Specially Audited Green Factories to ensure that your containers are safe for your family, the community and the environment all at once Multipurpose Use in Kitchen, Office, garage, Shops, café, Bakery Etc. Space-saving stack able and nest able design. Refrigerator Safe, Dishwasher Safe in the top racks All-in-one storage solution that's freezer safe, microwave safe(Without Lid), and dishwasher safe. Package Include Set of 3 Transparent Bread box With Black Color Lid
Jay Lunagariya (Sales Head)
Vrtaj Metaplast Private Limited
Plot No.1, Vrtaj Group, SR. No. 14 P2/P, Kasturbadham, Gadhka, Rajkot - 360020, Gujarat, India



















