Leading Manufacturer of pro washing ball red (set of 6), pro washing ball multicolor red (set of 6), pro washing ball transparent (set of 4), smartest laundry dryer ball red(set of 6), bullet washing ball red (set of 6) and smartest laundry dryer ball red (set of 6) from Rajkot.














₹ 13 / PackGet Latest Price
| Material | PVC material |
| Length | 12 x 9 x 11 Centimeters |
| Usage/Application | Washing Ball |
| Color | Red |
| Product Name | Pro Washing Ball |
| Set Contain | 6 |
| Country of Origin | Made in India |



₹ 13 / PackGet Latest Price
| Material | PVC |
| Packaging Type | polybag |
| Usage/Application | washing machine |
| Color | multicolor |
| Brand | zooy |
| Country of Origin | Made in India |




₹ 18 / PackGet Latest Price
| Material | PVC |
| Usage/Application | washing machine |
| Color | multiple color |
| Brand | zooy |
| Country of Origin | Made in India |




₹ 13 / PackGet Latest Price
| Material | PVC |
| Packaging Type | polybag |
| Usage/Application | washing machine |
| Color | multiplecolor |
| Brand | zooy |
| Country of Origin | Made in India |













₹ 13 / PackGet Latest Price
| Ball Type | Laundry Ball |
| Material | PVC |
| Diameter | 50-60 MM |
| Usage | Washing Machine |
| Machine Type | Top Load, Front Load |
| Pack Of | 6 Piece |
| Usage/Application | washing machine |
| Color | red |
| Country of Origin | Made in India |













₹ 13 / PieceGet Latest Price
| Ball Type | Laundry Ball |
| Material | PVC |
| Diameter | 50-60 MM |
| Usage | Washing Machine |
| Machine Type | Top Load, Front Load |
| Pack Of | 6 Piece |
| Usage/Application | washing machine |
| Color | red |
| Country of Origin | Made in India |













₹ 13 / PackGet Latest Price
| Ball Type | Laundry Ball |
| Material | PVC |
| Diameter | 50-60 MM |
| Usage | Washing Machine |
| Machine Type | Top Load, Front Load |
| Pack Of | 6 Piece |
| Usage/Application | washing machine |
| Color | red |
| Country of Origin | Made in India |




₹ 13 / PackGet Latest Price
| Material | Silicone |
| Usage/Application | washing machine |
| Color | red |
| Brand | zooy |
| Country of Origin | Made in India |













₹ 18 / PackGet Latest Price
| Ball Type | Laundry Ball |
| Material | PVC |
| Diameter | 3 cm |
| Usage | Washing Machine |
| Machine Type | Fully Automatic, Semi Automatic, Front Load, Top Load |
| Pack Of | 6 Piece |
| Color | red |
| Feature | Anti Wrinkle |
| Shape | Flower Shape |
| Country of Origin | Made in India |
Laundry Washing Ball 6pcs
The professional laundry ball desire to change the way we wash clothes from 2009, which could clean our clothes naturally, saving us money and enhancing the longevity of clothes.
This Laundry Washing Ball contains ceramic pellets which change the Ph balance of the water and washes your clothes without detergent Help your clothes stay new longer and watch as they don't break down as fast from the harsh detergents
Natural Working amp Reusable
The ceramic beads which collects odors, dirty and wast from your laundry is from earth, all natural.
Nothing else needed when they work, simply put in the sun for an afternoon to refresh them.
Lasts up 1500 loads, just need a little sun and they will be just as effective as the first wash.
How to use
1. Follow the fabric instruction separate the cloths as usual
2. Pre treat the stubborn stains
3. Put the ball at the top of the washer
4. Start the wash
5. Takeout cloths after the washing
6. Refresh it in the sun 2 3 hours













₹ 13 / PackGet Latest Price
| Ball Type | Laundry Ball |
| Material | Silicone |
| Diameter | 3 cm |
| Usage | Washing Machine |
| Machine Type | Semi Automatic, Top Load, Fully Automatic, Front Load |
| Pack Of | 6 Piece |
| Usage/Application | washing machine |
| Color | red |
| Feature | Anti Wrinkle |
| Country of Origin | Made in India |













₹ 13 / PackGet Latest Price
| Ball Type | Laundry Ball |
| Material | Silicone |
| Diameter | 3 cm |
| Usage | Washing Machine |
| Machine Type | Semi Automatic, Front Load, Top Load, Fully Automatic |
| Pack Of | 6 Piece |
| Usage/Application | washing machine |
| Color | red |
| Feature | Anti Wrinkle |
| Shape | Hexagon |




₹ 18 / PackGet Latest Price
| Material | Silicone |
| Usage/Application | washing machine |
| Color | multicolor |
| Brand | zooy |
| Country of Origin | Made in India |




₹ 13 / PackGet Latest Price
| Ball Type | Laundry Ball |
| Material | Silicone |
| Diameter | 4 cm |
| Usage | Washing Machine |
| Machine Type | Top Load, Fully Automatic, Front Load, Semi Automatic |
| Pack Of | 6 Piece |
| Usage/Application | washing machine |
| Color | red |
| Feature | Anti Wrinkle |
| Shape | Flower Shape |













₹ 13 / PieceGet Latest Price
| Ball Type | Laundry Ball |
| Material | Silicone |
| Diameter | 3 cm |
| Usage | Washing Machine |
| Machine Type | Top Load, Fully Automatic, Semi Automatic, Front Load |
| Pack Of | 6 Piece |
| Usage/Application | washing machine |
| Color | red |
| Feature | Anti Wrinkle |
| Shape | Flower Shape |













₹ 13 / PieceGet Latest Price
| Ball Type | Laundry Ball |
| Material | Silicone |
| Diameter | 3 cm |
| Usage | Washing Machine |
| Machine Type | Fully Automatic, Front Load, Top Load, Semi Automatic |
| Pack Of | 6 Piece |
| Usage/Application | washing machine |
| Color | red |
| Feature | Anti Wrinkle |
| Shape | Flower Shape |













₹ 13 / PackGet Latest Price
| Ball Type | Laundry Ball |
| Material | Silicone |
| Diameter | 3 cm |
| Usage | Washing Machine |
| Machine Type | Front Load |
| Pack Of | 6 Piece |
| Usage/Application | washing machine |
| Color | red |
| Country of Origin | Made in India |













₹ 17 / PackGet Latest Price
| Material | PVC |
| Usage/Application | woshing machine |
| Color | multicolor |
| Country of Origin | Made in India |













₹ 18 / PackGet Latest Price
| Material | PVC |
| Usage/Application | washing machine |
| Color | multiple color |
| Country of Origin | Made in India |













₹ 17 / PackGet Latest Price
| Material | Silicone |
| Usage/Application | washing machine |
| Color | red |
| Country of Origin | Made in India |













₹ 18 / PackGet Latest Price
| Material | Silicone |
| Usage/Application | washing machine |
| Color | multicolor |
| Country of Origin | Made in India |













₹ 18 / PackGet Latest Price
| Material | Silicone |
| Usage/Application | washing machine |
| Country of Origin | Made in India |













₹ 18 / PackGet Latest Price
| Usage/Application | washing machine |
| Color | multiplcolor red |
| Country of Origin | Made in India |









₹ 18 / PackGet Latest Price
| Usage/Application | washing machine |
| Color | multiple color |
| Country of Origin | Made in India |













₹ 18 / PackGet Latest Price
| Usage/Application | washing machine |
| Color | red |
| Country of Origin | Made in India |













₹ 18 / PackGet Latest Price
| Usage/Application | washing machine |
| Color | multicolor |
| Country of Origin | Made in India |













₹ 18 / PackGet Latest Price
| Usage/Application | washing machine |
| Color | multicolor |
| Country of Origin | Made in India |













₹ 17 / PackGet Latest Price
| Usage/Application | washing machine |
| Color | red |
| Country of Origin | Made in India |
Jay Lunagariya (Sales Head)
Vrtaj Metaplast Private Limited
Plot No.1, Vrtaj Group, SR. No. 14 P2/P, Kasturbadham, Gadhka, Rajkot - 360020, Gujarat, India

























