Manufacturer of a wide range of products which include corner kitchen sink wash basin rack, 4 shelf portable kitchen trolley rack (square), 4 kitchen trolley shelf portable rack (round), dish drainer / khatli, 2 shelf rotating trolley portable rack and 3 shelf rotating trolley portable rack.







₹ 19 / PieceGet Latest Price
| Material | Plastic |
| Kitchen Rack Design | Triangular |
| Mount Type | Counter Top |
| Shelves | 1 |
| Usage | Home |
| Accessories | Wash basin tray |
| Colour | Green |
| Maintainence | Dry wet Cloth |
| Assembly Required | No |










₹ 1100 / PieceGet Latest Price
| No. of baskets | 4 baskets |
| Material | MS powder coated |
| Basket type | Wire basket |
| Mount Type | Free Standing Unit |
| Kitchen Rack Design | Square |
| Trolley size | 450x600x850 mm |
| Shelves | 4 |
| Finish type | Powder Coated |
| Load capacity | 80 kg |
| No. of tiers | 4 tier |






₹ 1050 / PieceGet Latest Price
| Rack Type | Floor Standing |
| Material Grade | SS 202 |
| Kitchen Rack Design | Circular |
| No. Of Shelves | 4 Shelves |
| Finish type | Powder Coated |
| Shelves | 4 |
| Finish | SS Matt |
| Usage | Home |
| Load Capacity | 20 kg |
| Suitable For | Modular Kitchen, Home Kitchen, Commercial Kitchen |



₹ 100 / PieceGet Latest Price
| Rack Type | free standing |
| Primary Material | Plastic |
| Mount Type | Free Standing Unit |
| No. Of Tiers | 1 Tier |
| Material | Plastic |
| Kitchen Rack Design | Rectangular |
| Length | 350 mm |
| Finish type | Glossy |
| Breadth | 200 mm |
| With Drip Tray | Yes |











₹ 800 / PieceGet Latest Price
| Rack Type | Floor Standing |
| Primary Material | METAL |
| Material | Metal |
| Mount Type | Free Standing Unit |
| Kitchen Rack Design | Square |
| Finish type | Powder Coated |
| Shelves | 2 |
| No. Of Shelves | 2 Shelves |
| With Wheels | Yes |
| Finish | Powder Coated |








₹ 1000 / PieceGet Latest Price
| Rack Type | Floor Standing |
| Primary Material | Mild Steel |
| Material | Metal |
| Mount Type | Free Standing Unit |
| Kitchen Rack Design | Square |
| Finish type | Powder Coated |
| Shelves | 3 |
| No. Of Shelves | 3 Shelves |
| With Wheels | Yes |
| Finish | Powder Coated |












₹ 1100 / PieceGet Latest Price
| Product Type | Kitchen Trolley |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Trolley |
| Mount Type | Free Standing Unit |
| Number Of Shelves | 4 Shelves |
| No. Of Shelves | 4 Shelves |
| Finish type | Powder Coated |
| Shelves | 4 |
| Application | Supermarket, Home Kitchen, Restaurant, Hotel |
| With Wheels | Yes |













₹ 1250 / PieceGet Latest Price
| Product Type | Kitchen Trolley |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Kitchen Rack Design | Square |
| Mount Type | Free Standing Unit |
| Number Of Shelves | 5 Shelves |
| No. Of Shelves | 5 shelves |
| Finish type | Powder Coated |
| Shelves | 5 |
| Application | Home Kitchen |







₹ 105 / Set of 3Get Latest Price
| Material | Plastic |
| Capacity | Up To 5 L |
| Usage | Kitchen Storage, Bathroom Storage, Home Storage, Office Storage |
| Usage/Application | Home |
| Shape | square |
| With Lid | Yes |
| With Handle | No Handle |
| Brand | zooy |
| Stackable | Yes |
| Foldable | No |








₹ 1250 / PieceGet Latest Price
| Product Type | Kitchen Trolley |
| Rack Type | Floor Standing |
| Material | Mild Steel(MS) |
| Primary Material | Mild Steel |
| Mounting Type | Trolley |
| Mount Type | Free Standing Unit |
| Kitchen Rack Design | Square |
| Number Of Shelves | 5 Shelves |
| No. Of Shelves | 5 shelves |
| Shelves | 5 |










₹ 1300 / PieceGet Latest Price
| Rack Type | Floor Standing |
| Primary Material | Mild Steel |
| Kitchen Rack Design | Circular |
| Mount Type | Free Standing Unit |
| No. Of Shelves | 5 shelves |
| Finish type | Powder Coated |
| Shelves | 5 |
| With Wheels | Yes |
| Finish | Powder Coated |
| Usage | Home |




₹ 110 / PieceGet Latest Price
| Box Type | Storage Box |
| Material | Plastic (including PP; PET; HDPE) |
| Capacity | 5 L |
| Container Type | Storage Basket / Bin |
| Number of Compartments | 3 |
| With Lid | Yes |
| Lid Type | Flip Top Lid |
| Usage | Household Storage, Kitchen Storage |
| Shape | Rectangular |
| Color | White |













₹ 1150 / PieceGet Latest Price
| Product Type | Kitchen Trolley |
| Material | Mild Steel(MS) |
| Mounting Type | Trolley |
| Kitchen Rack Design | Square |
| Mount Type | Free Standing Unit |
| Number Of Shelves | 4 Shelves |
| No. Of Shelves | 4 Shelves |
| Finish type | Powder Coated |
| Shelves | 4 |
| Application | Restaurant, Home Kitchen, Hostel, Hotel |













₹ 800 / PieceGet Latest Price
| Rack Type | Floor Standing |
| Primary Material | Mild Steel |
| Mount Type | Free Standing Unit |
| Kitchen Rack Design | Circular |
| No. Of Shelves | 2 Shelves |
| Finish type | Powder Coated |
| Shelves | 2 |
| With Wheels | Yes |
| Finish | Powder Coated |
| Load Capacity | 30 kg |













₹ 1100 / PieceGet Latest Price
| Product Type | Kitchen Trolley |
| Material | Mild Steel(MS) |
| Mounting Type | Trolley |
| Kitchen Rack Design | Square |
| Mount Type | Free Standing Unit |
| Number Of Shelves | 4 Shelves |
| No. Of Shelves | 4 Shelves |
| Finish type | Powder Coated |
| Shelves | 4 |
| Application | Restaurant, Supermarket, Home Kitchen |




₹ 46 / PieceGet Latest Price
| Material | Plastic |
| Country of Origin | Made in India |
Jay Lunagariya (Sales Head)
Vrtaj Metaplast Private Limited
Plot No.1, Vrtaj Group, SR. No. 14 P2/P, Kasturbadham, Gadhka, Rajkot - 360020, Gujarat, India














